BZT52C2V7LP-7
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
In Stock 1795 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZT52C2V7LP-7 | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER 2.7V 250MW 2DFN | Inquiry | |
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±7%
- Power - Max
- 250mW
- Package / Case
- 0402 (1006 Metric)
- Base Part Number
- BZT52C2V7
- Impedance (Max) (Zzt)
- 100 Ohms
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- 2-DFN1006
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 2.7V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 20µA @ 1V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 900mV @ 10mA