BZT52C24LP-7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZT52C24LP-7
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 4200 pcs
Datasheet: BZT52C24LP-7
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 24V 370MW 2DFN Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Automotive, AEC-Q101
Tolerance
±5.79%
Power - Max
250mW
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
2-DFN1006
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
24V
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 16.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA