BAS40W-7-F
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
In Stock 6526 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BAS40W-7-F | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- SC-70, SOT-323
- Base Part Number
- BAS40W
- Capacitance @ Vr, F
- 5pF @ 0V, 1MHz
- Supplier Device Package
- SOT-323
- Reverse Recovery Time (trr)
- 5ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 200nA @ 30V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 40V
- Current - Average Rectified (Io)
- 200mA (DC)
- Operating Temperature - Junction
- -55°C ~ 125°C
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 1V @ 40mA