AP1501A-12K5G-13
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AP1501A-12K5G-13
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 702 pcs
Datasheet: AP1501A-12K5G-13
Description: IC REG BUCK 12V 5A TO263-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Output
5A
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier
No
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V