AL8807BMP-13
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AL8807BMP-13
Manufacturer: Diodes Incorporated In Stock 217 pcs
Datasheet: AL8807BMP-13
Product Category: PMIC - LED Drivers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
DC DC Regulator
Series
Dimming
PWM
Topology
Step-Down (Buck)
Frequency
1MHz
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output
40V
Number of Outputs
1
Internal Switch(s)
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Max)
36V
Voltage - Supply (Min)
6V
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Current - Output / Channel
1.3A (Switch)