2215/20BK-100
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
2215/20BK-100
Manufacturer: Daburn Electronics In Stock 0 pcs
Datasheet: 2215/20BK-100
Product Category: Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Length
100.0' (30.5m)
Series
MIL-W-16878 Type C
Ratings
UL Style 1430
Voltage
1000V
Features
Cable Type
Hook-Up
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Jacket Color
Black
Conductor Strand
7/28
Conductor Material
Copper, Tinned
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Jacket (Insulation) Diameter
0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)