2201/18GY-1000
| Manufacturer: | Daburn Electronics |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 2201/18GY-1000 | ||
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Length
- 1000.0' (304.8m)
- Series
- MIL-W-16878 Type B
- Ratings
- UL Style 1429
- Voltage
- 600V
- Features
- Cable Type
- Hook-Up
- Wire Gauge
- 18 AWG
- Part Status
- Active
- Jacket Color
- Gray
- Conductor Strand
- 19/30
- Conductor Material
- Copper, Tinned
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Jacket (Insulation) Diameter
- 0.070" (1.78mm)
- Jacket (Insulation) Material
- Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
- Jacket (Insulation) Thickness
- 0.010" (0.25mm)