CY8C22545-24AXI
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CY8C22545-24AXI
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp In Stock 8707 pcs
Datasheet: CY8C22545-24AXI
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
24MHz
Series
PSOC®1 CY8C22xxx
RAM Size
1K x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
38
Core Processor
M8C
Package / Case
44-LQFP
Data Converters
A/D 3x10b
Oscillator Type
Internal
Program Memory Size
16KB (16K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V