MGS10483R3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MGS10483R3
Manufacturer: Cosel USA, Inc. In Stock 16 pcs
Datasheet: MGS10483R3
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 3.3V $28.44
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
MGS (10W)
Features
Remote On/Off, OCP
Packaging
Tube
Efficiency
87%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
7-SIP Module
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
3.3V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
76V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
2.6A