DHS50B28
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DHS50B28
Manufacturer: Cosel USA, Inc. In Stock 5 pcs
Datasheet: DHS50B28
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 28V $120.47
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
DHS (50W)
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Packaging
Efficiency
82%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.30" L x 1.47" W x 0.50" H (58.4mm x 37.3mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
28V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
3kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
400V
Voltage - Input (Min)
200V
Current - Output (Max)
1.8A