160823K400F-F
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
160823K400F-F
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE) In Stock 0 pcs
Datasheet: 160823K400F-F
Product Category: Film Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP FILM 0.082UF 10% 400VDC RAD $0.36
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
160
Ratings
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Capacitance
0.082µF
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material
Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C