CZRT55C2V4-G
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CZRT55C2V4-G
Manufacturer: Comchip Technology In Stock 0 pcs
Datasheet: CZRT55C2V4-G
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23 $0.05
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±8%
Part Status
Active
Power - Max
350mW
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.4V
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA