1SMB160A TR13
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 1SMB160A TR13 | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 160V 259V SMB | $0.17 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- DO-214AA, SMB
- Power - Peak Pulse
- 600W
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Power Line Protection
- No
- Capacitance @ Frequency
- Supplier Device Package
- SMB
- Unidirectional Channels
- 1
- Voltage - Breakdown (Min)
- 178V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 259V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 160V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 2.3A