VOF-20B-S12
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
VOF-20B-S12
Manufacturer: CUI, Inc. In Stock 393 pcs
Datasheet: VOF-20B-S12
Product Category: AC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AC/DC CONVERTER 12V 20W $14.95
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Open Frame
Series
VOF-20B (20W)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Approvals
CE, cURus
Efficiency
85.77%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
20W
Package / Case
4-DIP Module
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.33" L x 1.67" W x 0.90" H (59.2mm x 42.3mm x 22.9mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max)
1.6A