MXO45HST-2C-16M0000
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MXO45HST-2C-16M0000
Manufacturer: CTS-Frequency Controls In Stock 0 pcs
Datasheet: MXO45HST-2C-16M0000
Product Category: Oscillators Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TTL $1.36
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
XO (Standard)
Output
HCMOS, TTL
Series
MXO45HS
Ratings
Function
Enable/Disable
Frequency
16MHz
Packaging
Tray
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Crystal
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Size / Dimension
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Voltage - Supply
5V
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
26mA