254SA104B50A
| Manufacturer: | CTS Electrocomponents |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 254SA104B50A | ||
| Product Category: | Navigation Switches, Joystick | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | JOYSTICK 100K OHM 2 AXIS SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Joystick, 2 - Axis
- Output
- Analog (Resistive)
- Series
- 254
- Features
- Resistance
- 100 kOhms
- Part Status
- Obsolete
- Actuator Type
- Joystick
- Mounting Type
- Surface Mount
- Contact Finish
- Electrical Life
- 1,000,000 Cycles
- Mechanical Life
- 1,000,000 Cycles
- Operating Force
- 1.200gfm
- Switch Function
- 360° Directional
- Contact Material
- Functions, Extra
- Voltage - Supply
- Termination Style
- SMD (SMT) Tab
- Ingress Protection
- Voltage Rating - AC
- 50V
- Voltage Rating - DC
- 5V
- Current Rating (Amps)
- Operating Temperature
- -10°C ~ 80°C