PTS830GG140G SMTR LFS
| Manufacturer: | C&K |
In Stock 17126 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PTS830GG140G SMTR LFS | ||
| Product Category: | Tactile Switches | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V | $0.56 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- PTS830
- Circuit
- SPST-NO
- Outline
- 3.50mm x 2.60mm
- Features
- Grounding Pin
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Part Status
- Active
- Illumination
- Non-Illuminated
- Actuator Type
- Standard
- Mounting Type
- Surface Mount
- Switch Travel
- 0.15mm
- Mechanical Life
- 200,000 Cycles
- Operating Force
- 450gf
- Switch Function
- Off-Mom
- Actuator Material
- Termination Style
- Gull Wing
- Ingress Protection
- Actuator Orientation
- Top Actuated
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Contact Rating @ Voltage
- 0.05A @ 12VDC
- Illumination Type, Color
- Actuator Length, Right Angle
- Illumination Voltage (Nominal)
- Actuator Height off PCB, Vertical
- 1.40mm