MP0045/1D2BL220S
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MP0045/1D2BL220S
Manufacturer: Bulgin In Stock 48 pcs
Datasheet: MP0045/1D2BL220S
Product Category: Pushbutton Switches Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Standard, Illuminated
Series
Circuit
DPDT
Features
Stainless Steel
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mounting Type
Panel Mount, Front
Electrical Life
30,000 Cycles
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Solder Lug
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - AC
250V
Color - Actuator/Cap
Silver
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
220 VDC