DX0505/RD/24
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DX0505/RD/24
Manufacturer: Bulgin In Stock 0 pcs
Datasheet: DX0505/RD/24
Product Category: Panel Indicators, Pilot Lights Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
LED
Series
Current
30mA
Ratings
DC
Voltage
24V
Features
Lens Size
Lamp Color
Red
Lens Color
Lens Style
Round with Flat Top
Part Status
Active
Viewing Angle
Lens Transparency
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Wavelength - Peak
Ingress Protection
IP67
Panel Cutout Shape
Round
Millicandela Rating
2000mcd
Panel Cutout Dimensions
0.48" (12.19mm)