SRR1280A-471K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1280A-471K
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 4800 pcs
Datasheet: SRR1280A-471K
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 470UH 900MA 880 MOHM $0.76
Series
SRR1280A
Ratings
AEC-Q200
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Inductance
470µH
Base Part Number
SRR1280A
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR)
880mOhm Max
Current - Saturation
1.25A
Current Rating (Amps)
900mA
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
1280
Frequency - Self Resonant
2.2MHz
Inductance Frequency - Test
1kHz