SRR1280-4R5Y
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1280-4R5Y
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 338 pcs
Datasheet: SRR1280-4R5Y
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 4.5UH 8.5A 13.5 MOHM Inquiry
Series
SRR1280
Ratings
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Tolerance
±30%
Inductance
4.5µH
Base Part Number
SRR1280
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR)
13.5mOhm Max
Current - Saturation
9A
Current Rating (Amps)
8.5A
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
34MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz