SRR1260A-221K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1260A-221K
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 759 pcs
Datasheet: SRR1260A-221K
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 220UH 1.38A 380 MOHM Inquiry
Series
SRR1260A
Ratings
AEC-Q200
Q @ Freq
22 @ 796kHz
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Inductance
220µH
Base Part Number
SRR1260A
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR)
380mOhm Max
Current - Saturation
1.3A
Current Rating (Amps)
1.38A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Inductance Frequency - Test
1kHz