SRR1240-821K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1240-821K
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 656 pcs
Datasheet: SRR1240-821K
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 820UH 450MA 2.4 OHM Inquiry
Series
SRR1240
Ratings
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Tolerance
±10%
Inductance
820µH
Base Part Number
SRR1240
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR)
2.4Ohm Max
Current - Saturation
420mA
Current Rating (Amps)
450mA
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz