SRR1240-3R3Y
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1240-3R3Y
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 417 pcs
Datasheet: SRR1240-3R3Y
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 3.3UH 6.8A 15 MOHM SMD Inquiry
Series
SRR1240
Ratings
Q @ Freq
14 @ 7.96MHz
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±30%
Inductance
3.3µH
Base Part Number
SRR1240
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Current - Saturation
6.5A
Current Rating (Amps)
6.8A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant
43MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz