SRR1210-6R8Y
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1210-6R8Y
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 756 pcs
Datasheet: SRR1210-6R8Y
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 6.8UH 7.9A 15 MOHM SMD $1.33
Series
SRR1210
Ratings
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±30%
Inductance
6.8µH
Base Part Number
SRR1210
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Current - Saturation
8.3A
Current Rating (Amps)
7.9A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
20MHz
Inductance Frequency - Test
100kHz