SRR1208-392KL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1208-392KL
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 146 pcs
Datasheet: SRR1208-392KL
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 3.9MH 300MA 7.8 OHM Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SRR1208
Ratings
Q @ Freq
20 @ 252kHz
Packaging
Digi-Reel®
Shielding
Shielded
Tolerance
±10%
Inductance
3.9mH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Base Part Number
SRR1208
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR)
7.8Ohm Max
Current - Saturation
320mA
Current Rating (Amps)
300mA
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
450kHz
Inductance Frequency - Test
1kHz