SRR1206-331KL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1206-331KL
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 2400 pcs
Datasheet: SRR1206-331KL
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 330UH 600MA 660 MOHM $0.5
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SRR1206
Ratings
Q @ Freq
11 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Shielding
Shielded
Tolerance
±10%
Inductance
330µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Base Part Number
SRR1206
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR)
660mOhm Max
Current - Saturation
1A
Current Rating (Amps)
600mA
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
3MHz
Inductance Frequency - Test
1kHz