SRR1205-221KL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SRR1205-221KL
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 7732 pcs
Datasheet: SRR1205-221KL
Product Category: Fixed Inductors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FIXED IND 220UH 650MA 840 MOHM $1.13
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Wirewound
Series
SRR1205
Ratings
Q @ Freq
9 @ 796kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Shielding
Shielded
Tolerance
±10%
Inductance
220µH
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Ferrite
Base Part Number
SRR1205
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR)
840mOhm Max
Current - Saturation
1.3A
Current Rating (Amps)
650mA
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
Frequency - Self Resonant
3MHz
Inductance Frequency - Test
1kHz