PVG3A103C01R00
| Manufacturer: | Bourns, Inc. |
In Stock 7881 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PVG3A103C01R00 | ||
| Product Category: | Trimmer Potentiometers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- PVG3
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±20%
- Resistance
- 10 kOhms
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Power (Watts)
- 0.25W, 1/4W
- Adjustment Type
- Top Adjustment
- Number of Turns
- 1
- Base Part Number
- PVG3A
- Size / Dimension
- Rectangular - 0.142" x 0.134" Face x 0.079" H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm)
- Termination Style
- J Lead
- Resistive Material
- Cermet
- Temperature Coefficient
- ±150ppm/°C