PTL30-15O0-503B2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PTL30-15O0-503B2
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: PTL30-15O0-503B2
Product Category: Slide Potentiometers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: SLIDE POT 50K OHM 0.1W TOP 30MM $1.33
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Pro Audio PTL
Packaging
Tray
Tolerance
±20%
Fader Type
Standard, LED
Resistance
50 kOhms
Part Status
Active
Travel Range
30mm
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Adjustment Type
Top
Base Part Number
PTL30
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)