PDB241-GNL01-504B0
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PDB241-GNL01-504B0
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: PDB241-GNL01-504B0
Product Category: Rotary Potentiometers, Rheostats Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR $2.09
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Taper
Linear
Series
Pro Audio PDB241-GNL
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Size - Body
Round - 0.969" Dia x 0.480" H (24.60mm x 12.20mm)
Actuator Type
Knurled and Slotted
Mounting Type
Panel Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Adjustment Type
User Defined
Built in Switch
None
Number of Gangs
1
Number of Turns
1
Base Part Number
PDB241
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)