PDB182-GTRB1-254MN
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PDB182-GTRB1-254MN
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 667 pcs
Datasheet: PDB182-GTRB1-254MN
Product Category: Rotary Potentiometers, Rheostats Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: POT 250K OHM 0.06W CARBON LINEAR $2.54
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Taper
Linear
Series
Pro Audio PDB182-GTRB
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Size - Body
Square - 0.670" x 0.650" Face x 0.366" H (17.00mm x 16.50mm x 9.30mm)
Actuator Type
Knurled and Slotted
Mounting Type
Panel Mount
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Adjustment Type
User Defined
Built in Switch
Detent
Number of Gangs
2
Number of Turns
1
Base Part Number
PDB182
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)