PCW1J-B24-BAB104L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PCW1J-B24-BAB104L
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: PCW1J-B24-BAB104L
Product Category: Rotary Potentiometers, Rheostats Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: POT 100K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR $3.04
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Taper
Linear
Series
PC-Slimline
Rotation
300°
Packaging
Tray
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Size - Body
Rectangular - 0.920" x 0.874" Face x 0.327" H (23.37mm x 22.20mm x 8.31mm)
Actuator Type
Slotted
Mounting Type
Panel Mount
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Adjustment Type
Top Adjustment
Built in Switch
None
Number of Gangs
1
Number of Turns
1
Base Part Number
PCW1J
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Resistance (Ohms)
100k
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Conductive Plastic
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C