MF-NSML150/12-2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MF-NSML150/12-2
Manufacturer: Bourns, Inc. In Stock 4340 pcs
Datasheet: MF-NSML150/12-2
Product Category: PTC Resettable Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: 1206 SMD POLYMER PTC, 12V/1.5A $1.02
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Polymeric
Series
Multifuse®, MF-NSML/X
Ratings
Approvals
cURus, TUV
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Lead Spacing
Time to Trip
5s
Current - Max
50A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
12V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Base Part Number
MF-NSML
Size / Dimension
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Current - Trip (It)
3A
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5A
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
65 mOhms