0ADKP0800-RE
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
0ADKP0800-RE
Manufacturer: Bel Fuse, Inc. In Stock 760 pcs
Datasheet: 0ADKP0800-RE
Product Category: Fuses Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: FUSE CERAMIC 0.8A 600VAC/500VDC $1.65
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Series
0ADKP
Approvals
cURus
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
1.18
Mounting Type
Through Hole
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC
600V
Voltage Rating - DC
500V
Current Rating (Amps)
800mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 300A DC