LCM1500U-T-4
| Manufacturer: | Artesyn Embedded Technologies |
In Stock 30 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LCM1500U-T-4 | ||
| Product Category: | AC DC Converters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | AC/DC CONVERTER 36V 1500W | $433.12 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Front End
- Series
- LCM1500 (1500W)
- Features
- Approvals
- BSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
- Efficiency
- 91%
- Part Status
- Active
- Applications
- ITE (Commercial), Medical
- Mounting Type
- Chassis Mount
- Power (Watts)
- 1500W
- Voltage - Input
- 90 ~ 264 VAC
- Size / Dimension
- 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
- Number of Outputs
- 1
- Voltage - Output 1
- 36V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Output 4
- Voltage - Isolation
- 4kV
- Minimum Load Required
- No
- Operating Temperature
- -40°C ~ 70°C (With Derating)
- Current - Output (Max)
- 43A