AEO40M48N-L
| Manufacturer: | Artesyn Embedded Technologies |
In Stock 39 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | AEO40M48N-L | ||
| Product Category: | DC DC Converters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DC DC CONVERTER 1.5V 120W | $61.72 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Isolated Module
- Series
- AEO40 (100W)
- Features
- Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- Packaging
- Tray
- Efficiency
- 86%
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- ITE (Commercial)
- Mounting Type
- Through Hole
- Power (Watts)
- 120W
- Package / Case
- 8-DIP Module, 1/8 Brick
- Size / Dimension
- 2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)
- Number of Outputs
- 1
- Voltage - Output 1
- 1.5V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Isolation
- 1.5kV
- Operating Temperature
- -40°C ~ 100°C
- Voltage - Input (Max)
- 75V
- Voltage - Input (Min)
- 36V
- Current - Output (Max)
- 40A