TJ0831530000G
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TJ0831530000G
Manufacturer: Amphenol Anytek In Stock 3297 pcs
Datasheet: TJ0831530000G
Product Category: Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM $1.97
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Plug, Female Sockets
Color
Green
Pitch
0.150" (3.81mm)
Series
01-381
Features
Packaging
Bulk
Screw Size
M2
Part Status
Active
Current - UL
10A
Voltage - UL
300V
Current - IEC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length
6-7mm
Header Orientation
Ingress Protection
Contact Tail Length
Dielectric Material
Thermoplastic Resin
Number of Positions
8
Positions Per Level
8
Contact Mating Finish
Tin
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C