MC-12B-AC120V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MC-12B-AC120V
Manufacturer: Altech Corporation In Stock 8 pcs
Datasheet: MC-12B-AC120V
Product Category: Contactors (Electromechanical) Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONTACTOR 3P12A 1 NO/1 NC 120VAC $32.92
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MC
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Bulk
Coil Power
Part Status
Active
Coil Voltage
120VAC
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Resistance
Contact Material
Switching Voltage
600VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Must Operate Voltage
Must Release Voltage
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
12A