AMCV-0402LC-180-C050Y-T
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
AMCV-0402LC-180-C050Y-T
Manufacturer: Abracon LLC. In Stock 10000 pcs
Datasheet: AMCV-0402LC-180-C050Y-T
Product Category: TVS - Varistors, MOVs Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: VARISTOR 25V 2A 0402 $0.28
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Energy
0.005J
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Current - Surge
2A
Maximum AC Volts
12.7V
Maximum DC Volts
18V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
28V
Varistor Voltage (Min)
22V
Varistor Voltage (Typ)
25V
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz