UQCL2A6R8CAT2A\500
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UQCL2A6R8CAT2A\500
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 829 pcs
Datasheet: UQCL2A6R8CAT2A\500
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 6.8PF 200V 0402 Inquiry
Tolerance
±0.25pF
Lead Style
Capacitance
6.8pF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Voltage - Rated
200V
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C