UQCFVA2R7BAT2A\500
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
UQCFVA2R7BAT2A\500
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 499 pcs
Datasheet: UQCFVA2R7BAT2A\500
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 2.7PF 250V 0805 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
UQ
Ratings
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±0.1pF
Lead Style
Capacitance
2.7pF
Part Status
Active
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated
250V
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C