SQCB7M4R7CAJME
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SQCB7M4R7CAJME
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 820 pcs
Datasheet: SQCB7M4R7CAJME
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 4.7PF 500V 1111 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SQ
Ratings
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±0.25pF
Lead Style
Capacitance
4.7pF
Part Status
Active
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated
500V
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C