RP60975R0100JNBK
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RP60975R0100JNBK
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: RP60975R0100JNBK
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 100 OHM 5% 250W $11.55
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RP6
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Resistance
100 Ohms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
250W
Package / Case
Axial
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
0.975" L x 0.385" W (24.77mm x 9.78mm)
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Height - Seated (Max)
0.225" (5.72mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient
150ppm/°C