RM055C105KAJ120
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RM055C105KAJ120
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 44 pcs
Datasheet: RM055C105KAJ120
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 1UF 50V X7R SMD $61.52
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
RM
Ratings
Features
Low ESL (Stacked)
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Lead Style
J-Lead
Capacitance
1µF
Part Status
Active
Applications
Bypass, Decoupling
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
Stacked SMD, 6 J-Lead
Thickness (Max)
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C