2220AC124KAZ1A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
2220AC124KAZ1A
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 336 pcs
Datasheet: 2220AC124KAZ1A
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 0.12UF 1KV X7R 2220 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FLEXITERM®
Ratings
Features
Soft Termination, High Voltage
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
0.12µF
Part Status
Active
Applications
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Thickness (Max)
0.130" (3.30mm)
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C