1808GC102MAT2A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
1808GC102MAT2A
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 373 pcs
Datasheet: 1808GC102MAT2A
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Ratings
Features
High Voltage
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Lead Style
Capacitance
1000pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
2000V (2kV)
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C