12063C105JAT2A
| Manufacturer: | AVX Corporation |
In Stock 16000 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 12063C105JAT2A | ||
| Product Category: | Ceramic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP CER 1UF 25V X7R 1206 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Ratings
- Features
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±5%
- Lead Style
- Capacitance
- 1µF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount, MLCC
- Package / Case
- 1206 (3216 Metric)
- Thickness (Max)
- 0.070" (1.78mm)
- Voltage - Rated
- 25V
- Size / Dimension
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C