08055A470JAT2A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
08055A470JAT2A
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 0 pcs
Datasheet: 08055A470JAT2A
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0805 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Ratings
Features
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Lead Style
Capacitance
47pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C