0402YC682KAT2A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
0402YC682KAT2A
Manufacturer: AVX Corporation In Stock 9380 pcs
Datasheet: 0402YC682KAT2A
Product Category: Ceramic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP CER 6800PF 16V X7R 0402 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Ratings
Features
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Lead Style
Capacitance
6800pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)
Voltage - Rated
16V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C